Știri

Acasă / Știri / Știri din industrie / Ce face din rulmentul cu role încrucișate XSU080168 standardul industrial pentru aplicații rotative de precizie?

Ce face din rulmentul cu role încrucișate XSU080168 standardul industrial pentru aplicații rotative de precizie?

Înțelegerea rulmentului cu role încrucișate XSU080168

Când precizia, rigiditatea și capacitatea de încărcare moment converg, XSU080168 apare ca o componentă critică în mașinile rotative. Acest cu pereți subțiri Rulmenți XSU080168 configurația oferă soluții de inginerie pentru aplicații care necesită precizie excepțională de rotație și suport structural. Cu un diametru interior de 130 mm și un diametru exterior de 205 mm, XSU080168 reprezintă standardul din seria 08 din familia sa, conceput special pentru aplicațiile în care rulmenții convenționali nu se potrivesc.

XSU080168 este un rulment cu role încrucișate fără dinți, neetanșat, cu etanșări laminare pe ambele părți. Lățimea de 25,4 mm și găurile de montare integrate elimină necesitatea flanșelor externe sau inelelor de susținere, făcând instalarea simplă, păstrând în același timp integritatea performanței. Inginerii din robotică, dispozitive medicale și sisteme de producție se bazează pe acest tip de rulment pentru a gestiona simultan sarcinile radiale, axiale și de moment într-o singură unitate compactă.

Specificații tehnice și date dimensionale

Datele cuprinzătoare ale specificațiilor asigură selecția și integrarea corespunzătoare a rulmenților în sistemele dumneavoastră mecanice. Următorul tabel consolidează dimensiunile critice, capacitățile de încărcare și parametrii operaționali ai XSU080168:

Parametru Dimensiune/Valoare unitate
Diametrul interior (d) 130 mm
Diametrul exterior (Da) 205 mm
Latime (H) 25.4 mm
Diametrul interior al inelului exterior (Di) 174 mm
Diametrul exterior al inelului interior (da) 159 mm
Lățimea inelului/flanșei 24.8 mm
Cercul orificiului de montare a inelului exterior (La) 190 mm
Cerc pentru orificiul de montare inel interior (Li) 145 mm
Numărul de găuri de montare 12 fiecare inel bucăți
Diametrul gaurii 6,8 (lamare 11, adâncime 6,8) mm
Greutate totală 3.3 kg

Evaluări de sarcină și limite de performanță

XSU080168 oferă o capacitate excepțională de încărcare în mai multe direcții. Înțelegerea acestor valori nominale este esențială pentru selectarea rulmenților și validarea proiectării sistemului:

Tip de încărcare Evaluare Valoare
Sarcina axială dinamică de bază (Ca) 66.000 N (66 kN)
Sarcina axială statică de bază (C0a) 240.000 N (240 kN)
Sarcină radială dinamică de bază (Cr) 47.000 N (47 kN)
Sarcina radială statică de bază (C0r) 118.000 N (118 kN)
Viteza limită (nG) 227 rpm
Încărcare maximă de moment 8.180 N
Interval de temperatură de funcționare -30 până la 80 Celsius

Aceste specificații confirmă faptul că XSU080168 excelează în aplicațiile care combină mișcările de rotație și de tracțiune. Capacitatea de sarcină de moment de 8.180 N distinge acest rulment în scenariile în care forțele de înclinare sau unghiulare apar alături de sarcini radiale și axiale.

Caracteristici de proiectare și avantaje tehnice

Configurație V-Track de 90 de grade

Inovația de bază a XSU080168 constă în aranjarea sa perpendiculară a rolelor cilindrice în caneluri în formă de V de 90 de grade. Spre deosebire de rulmenții tradiționali cu contact unghiular, acest design cu role încrucișate orientează rolele în unghi drept unul față de celălalt, permițând rulmentului să suporte sarcini radiale, axiale și momente într-o singură unitate. Linia de contact dintre role și canale generează o rigiditate mai mare în comparație cu geometriile de contact punctiforme găsite în rulmenții cu bile, ceea ce se traduce printr-o precizie îmbunătățită și o deformare redusă sub sarcină.

Proiectarea ansamblului integrat

XSU080168 integrează inelele interioare și exterioare ca un ansamblu complet, cu găuri de montare preprelucrate la toleranțe exacte. Acest design elimină necesitatea cadrelor de susținere separate, a flanșelor exterioare sau a distanțierelor personalizate. Instalarea are loc direct la echipamentul dumneavoastră, fără componente suplimentare, minimizând variațiile de asamblare și păstrând caracteristicile de performanță ale rulmentului. Cele 12 găuri de montare uniform distanțate de pe fiecare inel oferă opțiuni de montare flexibile pentru diferite geometrii de echipament.

Protecție a etanșării laminare

Garniturile laminare pe ambele părți ale inelelor asigură o excludere eficientă a contaminării, permițând în același timp caracteristici excelente de rotație. Aceste etanșări oferă protecție fiabilă împotriva pătrunderii prafului și umezelii în timpul funcționării normale, prelungind durata de viață în medii industriale. Designul etanșării menține frecarea scăzută, permițând rulmentului să funcționeze la viteza limită nominală fără degradare termică.

Clase de precizie și personalizare

XSU080168 este disponibil în gradele de precizie P5, P4 și P2, găzduind aplicații de la uz industrial general până la medii solicitante de înaltă precizie. Această flexibilitate permite inginerilor să echilibreze costul și performanța în funcție de cerințele specifice aplicației. Gradele de precizie mai înalte suportă toleranțe de poziție mai strânse și caracteristici de rotație mai fine în sistemele rotative solicitante.

Amprentă compactă cu capacitate mare de încărcare

Lățimea de 25,4 mm limitează anvelopa de instalare, oferind în același timp valori de sarcină comparabile cu modelele de rulmenți semnificativ mai mari. Această eficiență dimensională permite aplicațiilor cu spațiu limitat să obțină un suport rotativ de înaltă performanță fără a reproiecta interfețele de montare sau a mări cadrele echipamentelor.

Aplicații tipice și cazuri de utilizare

XSU080168 servește funcții critice în mai multe sectoare industriale și comerciale. Combinația sa unică de capacitatea de încărcare, manevrarea momentului și geometria compactă îl face indispensabil în echipamentele rotative de precizie:

Robotică industrială

Brațele robotice industriale și colaborative folosesc rulmenți cu role încrucișate la interfețele articulate unde converg mai multe direcții de încărcare. XSU080168 susține articulațiile încheieturii mâinii și rotațiile cotului, permițând repoziționarea rapidă, menținând în același timp precizia poziției în timpul funcționării și în condiții de încărcare statică. Capacitatea de sarcină de moment mare previne strângerea și deformarea articulației în timpul extinderii rațiunii sau manipulării sarcinii utile.

Mese rotative de precizie

Mesele rotative pentru mașini-unelte și platformele de indexare de precizie depind de rulmenții cu role încrucișate pentru o poziționare precisă în timpul operațiunilor de prelucrare pe mai multe axe. XSU080168 oferă rigiditatea necesară pentru o toleranță pozițională strânsă în procesele de frezare, strunjire și șlefuire CNC. Spre deosebire de rulmenții convenționali cu ax, configurația cu role încrucișate gestionează sarcini de tracțiune semnificative care însoțesc forțele radiale de tăiere.

Echipamente de imagistică medicală

Dispozitivele medicale avansate, inclusiv scanere de tomografie computerizată, sisteme de rezonanță magnetică și platforme robotice chirurgicale, integrează rulmenți cu role încrucișate pentru rotația precisă a portalului și poziționarea pacientului. Rulmentul suportă o rotație lină continuă sub control strict al contaminării, esențial pentru calitatea imaginii și fiabilitatea sistemului. Profilul scăzut de vibrații contribuie la claritatea imaginii și acuratețea diagnosticului.

Fabricarea semiconductorilor

Echipamentele de manipulare a plachetelor, sistemele de aliniere a măștilor și mișcările scenei de fotolitografie necesită rulmenți capabili de poziționare unghiulară precisă. XSU080168 permite operațiuni de rotație și transfer lină a substratului, menținând în același timp precizia de poziționare la scară nanometrică necesară pentru fabricarea modernă a circuitelor integrate.

Mecanisme de poziționare rotativă

Mesele rotative de uz general, plăcile rotative și mecanismele de indexare beneficiază de eficiența designului XSU080168. Aplicații, de la echipamente de asamblare la sisteme de inspecție, utilizează acest rulment pentru a obține o rotație fiabilă și precisă, cu cerințe minime de întreținere.

Centru de prelucrare fusuri

Ansamblurile de arbore secundare și magazinele de scule de tăiere rotative utilizează rulmenți cu role încrucișate pentru poziționarea și rotația sculei. Rigiditatea rulmentului suportă unghiuri precise ale sculei și schimbări netede ale vitezei în intervalele de funcționare.

Interschimbabilitate și considerații alternative

Denumirea XSU080168 reprezintă un design standardizat, care permite compatibilitatea între furnizori și aprovizionarea cu înlocuiri. Echipamentele specificate inițial cu rulmenți cu role încrucișate care respectă parametrii dimensionali și de performanță XSU080168 pot utiliza rulmenți de la mai mulți producători care îndeplinesc același standard de specificații, oferind flexibilitate lanțului de aprovizionare și opțiuni competitive de achiziție.

Compatibilitate standard de schimb

Rulmenții desemnați ca XSU080168 respectă standardele dimensionale și cotele de sarcină stabilite. La aprovizionarea cu unități de schimb sau suplimentare, verificați dacă datele dimensionale, capacitățile de încărcare și configurațiile orificiilor de montare corespund specificațiilor originale. Această standardizare permite înlocuirea fără probleme fără modificarea echipamentului.

Seria Family Expansion

Familia de rulmenți XSU include numeroase variații de dimensiune care se potrivesc diferitelor constrângeri ale anvelopei și cerințelor de încărcare. Dimensiunile obișnuite, cum ar fi XSU080188 și membrii suplimentari din seria XSU permit optimizarea designului pentru aplicații care necesită capacități de încărcare mai mari sau constrângeri dimensionale diferite. Selectarea din aceeași familie de producători simplifică gestionarea stocurilor și standardizează procedurile de asamblare pe mai multe tipuri de echipamente.

Selectarea gradului de precizie

La aprovizionarea cu rulmenți de schimb, confirmați că gradul de precizie (P5, P4 sau P2) corespunde specificațiilor echipamentului original. Gradele de precizie mai înalte măresc costul rulmentului, dar oferă o netezime de rotație îmbunătățită și o toleranță de poziție mai strânsă. Calitățile mai mici reduc costurile de achiziție pentru aplicațiile cu cerințe de precizie moderate.

Opțiuni de etanșare

În timp ce standardul XSU080168 prezintă etanșări laminare, unele aplicații pot necesita configurații de etanșare modificate sau design deschis. Discutați mediile specifice de contaminare și strategiile de lubrifiere cu furnizorii pentru a asigura selecția adecvată a etanșării pentru condițiile echipamentului dumneavoastră.

Ghid de selecție și achiziție a rulmenților

Procesul de evaluare a cererii

Înainte de a vă angaja să achiziționați rulmenți, evaluați cerințele specifice ale aplicației dvs. în raport cu capabilitățile XSU080168. Această abordare sistematică previne erorile costisitoare și asigură succesul primei achiziții:

  • Calculați sau măsurați componentele de sarcină radială care decurg din greutatea echipamentului, forțele de tăiere sau mișcările dinamice
  • Determinați sarcinile de tracțiune axiale din funcționarea echipamentului, inclusiv fazele de accelerare și decelerare
  • Evaluați sarcinile de moment de la sarcinile în consolă sau forțele multidirecționale aplicate prin centrul lagărului
  • Verificați cerințele privind viteza de funcționare față de viteza limită de 227 rpm
  • Confirmați condițiile de mediu, inclusiv temperaturile extreme, prezența contaminării și metoda de lubrifiere
  • Evaluați cerințele de precizie și netezime pentru aplicația dumneavoastră specifică

Confirmarea gradului de precizie

Rulmenții cu role încrucișate se potrivesc cu diferite grade de precizie, influențând atât performanța, cât și costul. Calitatea standard P5 se potrivește aplicațiilor industriale generale cu cerințe moderate de precizie de poziționare. Calitatea P4 acceptă toleranțe mai strânse și o funcționare mai lină în echipamente de precizie. Gradul P2, cel mai înalt nivel de precizie, servește aplicațiilor de extremă precizie care necesită o curgere minimă și rigiditate maximă. Confirmați specificațiile originale ale rulmenților echipamentului dvs. sau consultați inginerii de aplicații pentru a selecta gradul corespunzător.

Planificarea cantității și a volumului

Prețul de achiziție scade de obicei cu cantități mai mari de comenzi. Dacă operațiunile dvs. necesită mai mulți rulmenți în diferite echipamente sau anticipați înlocuiri viitoare de rulmenți, consolidarea comenzilor în volume mai mari duce la un preț unitar mai bun. Comunicați consumul anual anticipat sau cantitatea pentru o singură comandă pentru a activa cotațiile care reflectă reducerile de volum disponibile.

Timp de livrare și disponibilitate

Unitățile XSU080168 standard de la furnizori consacrați mențin de obicei stocul, permițând livrarea rapidă pentru aplicații de întreținere sau modernizare. Cu toate acestea, gradele de precizie specializate sau configurațiile personalizate de etanșare pot necesita timpi de livrare prelungiți. Planificarea intervalelor de înlocuire a rulmenților și comandarea în avans previne întreruperea producției de la indisponibilitatea rulmenților.

Cerințe de documentație tehnică

Solicitați fișe tehnice complete, inclusiv desene dimensionale, calcule privind durata de viață a sarcinii, instrucțiuni de instalare și recomandări de lubrifiere. Fișierele de proiectare asistată de computer în formate standard din industrie (STEP, IGES) facilitează integrarea echipamentelor și previn erorile de instalare. Unii furnizori oferă modele CAD care permit verificarea potrivirii virtuale înainte de instalarea fizică.

Întrebări pentru asistență

Atunci când contactați furnizorii, furnizați informații detaliate care să permită cotații precise și recomandări tehnice: tipul de aplicație, specificațiile echipamentului, datele despre profilul de încărcare, condițiile de mediu, cerințele de cantitate și termenul de livrare. Documentația fotografică sau desenată a instalației curente a rulmenților ajută furnizorii să confirme specificațiile și compatibilitatea corespunzătoare.

Întrebări frecvente despre XSU080168

Î1: Care este diferența principală dintre rulmenții cu role încrucișate și rulmenții cu contact unghiular convenționali?

Rulmenții cu role încrucișate au role cilindrice dispuse la unghiuri de 90 de grade, permițând capacitatea de încărcare radială, axială și momentană simultană într-o singură unitate de rulment. Rulmenții de contact unghiular convenționali folosesc bile sau role la un singur unghi de contact, limitând capacitatea lor de a face față sarcinilor de moment. Geometria liniei de contact a rulmenților cu role încrucișate oferă o rigiditate și precizie superioare în comparație cu modelele de contact punctual, făcându-le ideale pentru aplicații care necesită rigiditate și precizie excepționale.

Î2: Rulmentul XSU080168 poate fi operat la viteze care depășesc 227 rpm?

Viteza limită de 227 rpm reprezintă viteza maximă sigură de rotație continuă înainte ca problemele termice și uzura accelerată să apară. Funcționarea peste această viteză generează frecare și căldură excesive, degradând performanța lubrifiantului și scurtând durata de viață a rulmentului. Echipamentele concepute pentru viteze mai mari necesită dimensiuni mai mari de rulmenți din familia XSU sau tipuri alternative de rulmenți mai potrivite pentru aplicațiile cu viteză ridicată.

Î3: Cum ar trebui lubrifiat XSU080168 și ce intervale de întreținere sunt recomandate?

Metoda de lubrifiere depinde de condițiile de funcționare ale aplicației și de proiectarea echipamentului. Unele aplicații folosesc unsoare pentru rulmenți aplicată în timpul asamblarii cu relubrifiere periodică la intervale extinse. Sistemele de mare viteză sau de funcționare continuă pot necesita circulația uleiului sau lubrifierea cu ceață de ulei pentru o disipare superioară a căldurii. Consultați ghidul de lubrifiere al furnizorului de rulmenți specific pentru vitezele de funcționare și condițiile termice ale aplicației dumneavoastră. Intervalele de întreținere se extind de obicei între 3.000 și 5.000 de ore de funcționare, cu o lubrifiere adecvată; lubrifierea necorespunzătoare reduce drastic durata de viață.

Î4: Ce clase de precizie sunt disponibile pentru XSU080168 și cum afectează acestea performanța și costul?

Trei grade de precizie îndeplinesc cerințe diferite de aplicare: P5 (standard) oferă o precizie adecvată pentru uz industrial general; P4 oferă toleranțe mai strânse și o funcționare mai lină pentru echipamente de precizie; P2 oferă cea mai mare precizie pentru aplicații solicitante. Îmbunătățirile de precizie cresc complexitatea și costurile de fabricație a rulmenților. Selectați cea mai mică calitate care corespunde cerințelor aplicației dvs. pentru a optimiza valoarea, asigurând în același timp o performanță acceptabilă.

Î5: Cum sunt dimensionate și aranjate găurile de montare pe XSU080168 și este necesar un echipament special de instalare?

XSU080168 are 12 găuri de montare pe fiecare inel (interior și exterior), distanțate uniform pe diametre de cerc de șuruburi de 145 mm și, respectiv, 190 mm. Diametrul găurii este de 6,8 mm, cu un foraj pentru capete de fixare mai mari. Șuruburile standard cu cap tubular sau elementele de fixare similare fixează rulmentul pe cadrele echipamentului. Instalarea necesită doar unelte de mână convenționale sau chei dinamometrice mici; nu este necesar niciun echipament specializat de instalare a rulmenților pentru montarea de bază. Cu toate acestea, alinierea în timpul instalării se dovedește esențială pentru atingerea performanței specificate; utilizați indicatori cu cadran sau instrumente de aliniere echivalente pentru a asigura orientarea corectă a inelului.

Î6: Ce condiții de mediu afectează durata de viață și performanța XSU080168?

Temperaturile extreme, contaminarea, umiditatea și atmosferele corozive influențează durabilitatea rulmentului. Intervalul standard de operare de la -30 la 80 Celsius se adaptează la majoritatea mediilor industriale; temperaturile extreme necesită consultarea furnizorului de rulmenți cu privire la strategii alternative de etanșare sau lubrifiere. Umiditatea și mediile de sare corozive accelerează coroziunea externă; specificați rulmenți din oțel inoxidabil sau acoperiți cu suprafață pentru instalații marine sau agresive chimic. Contaminarea cu particule scurtează durata de viață prin uzură accelerată; instalați filtre adecvate sau capace de protecție pentru a exclude praful și resturile din mediul rulmentului.

Î7: Cum se calculează durata de viață a rulmentului și ce factori influențează durata de viață reală a echipamentelor?

Durata de viață a rulmentului depinde în primul rând de sarcinile reale aplicate, viteza de funcționare, calitatea lubrifierii, precizia de aliniere și condițiile de mediu. Calculele de durată nominală a rulmentului bazate pe formule standard de durată de viață oferă estimări teoretice; durata de viață reală depășește adesea durata de viață nominală în condiții ideale sau este scurtă în circumstanțe nefavorabile. Selectarea corectă a rulmenților, instalarea, lubrifierea și controlul mediului optimizează durata de viață. Proiectanții și operatorii de echipamente ar trebui să monitorizeze starea rulmenților prin analiza vibrațiilor sau măsurarea temperaturii pentru a detecta deteriorarea înainte de apariția defecțiunii.

Î8: Sunt disponibile versiuni personalizate ale XSU080168 cu specificații alternative de etanșare, preîncărcare sau acoperire?

Mulți producători de rulmenți oferă opțiuni de personalizare, inclusiv modele alternative de etanșare, ajustări interne de preîncărcare, acoperiri ceramice pentru rezistență la uzură sau construcție din oțel inoxidabil pentru medii corozive. Personalizarea necesită timpi de livrare mai lungi și comenzi minime mai mari în comparație cu configurațiile standard. Contactați furnizorul de rulmenți cu cerințele dumneavoastră specifice pentru a determina fezabilitatea și prețul pentru versiunile specializate.

Î9: Ce proceduri de instalare previn greșelile comune care deteriorează rulmenții XSU080168 în timpul asamblarii?

Practicile critice de instalare includ: verificarea alinierii înainte de strângerea elementelor de fixare pentru a preveni erorile de preîncărcare și de deplasare; strângerea treptată a elementelor de fixare în modele de șuruburi opuse pentru a distribui sarcina uniform; aplicare de lubrifiere conform recomandărilor furnizorului înainte de exploatare; verificarea curățeniei suprafeței de montaj pentru a preveni includerea de materiale străine; și manipulare atentă în timpul asamblarii pentru a evita căderea sau lovirea rulmentului. Consultați ghidul de instalare al furnizorului specific echipamentului dumneavoastră înainte de a începe lucrările de asamblare.

Î10: Cum pot determina dacă XSU080168 este dimensiunea corectă a rulmentului pentru aplicația mea sau dacă o dimensiune diferită de familia XSU este mai potrivită?

Calculați sarcinile totale radiale, axiale și de moment așteptate în timpul funcționării normale și în scenariile de sarcină maximă temporară. Comparați aceste valori cu valorile de sarcină ale XSU080168 (66 kN dinamică axială, 240 kN static axial, 47 kN dinamică radială, 118 kN static radial, moment 8,18 kN). Dacă sarcinile reale depășesc aceste valori nominale cu marje de siguranță adecvate, treceți la următoarea dimensiune mai mare din familia XSU. Dacă sarcinile sunt semnificativ mai mici, o dimensiune mai mică poate reduce costul. Software-ul de selecție a rulmenților sau personalul tehnic al furnizorului poate oferi recomandări bazate pe analiza detaliată a sarcinii.